eTwinning i Erasmus spajaju - Međunarodni eTwinning projekt Drvo govori/Talking Tree

Sudionici projekta: Elektrotehnička škola „Mihajlo Pupin“ Novi Sad, Srbija,  Srednja škola Donji Miholjac, Hrvatska, Javna ustanova Gimnazija „Ismet Mujezinović“ Tuzla BiH i Kushtrimi i Ilirise, Tirana. Suradnja profesorica Vesne Prugić-Mileusnić iz Novog Sada i Kristine Kaučić iz Srednje škole Donji Miholjac započela je na mrežnom modulu eTwinning projekti bez granica koji je organiziran s ciljem razmjene iskustava  među korisnicima iz Srbije, Hrvatske i BiH. Osmislile su međupredmetni projekt kojemu je cilj bio istražiti skrivene tajne drveća kroz književnost, umjetnost, matematiku, medicinu, mitologiju i religiju. Osim istraživanja tajne drveća učenici su radeći u međunarodnim skupinama u suradničkom ozračju razvijali svoje digitalne i komunikacijske vještine, upoznavali kulturu zemalja sudionica i pronalazili što je to zajedničko tim kulturama, te tako razvijali toleranciju. Koristili su različite računalne aplikacije kako bi prikazali rezultate svojih istraživanja, a sve su objedinili u digitalnom časopisu. Na temu drvo u medicini nastala je i video igrica koju je programirala učenica iz Novog Sada, a scenarij su napisale učenice tadašnjeg 3. OG razreda iz Donjeg Miholjca. Prikupljena je i velika zbirka pjesama raznih izvođača kojima je inspiracija bilo stablo, pa se tako krajem školske godine 2016./2017. hodnicima škola u Novom Sadu i Donjem Miholjcu često mogla čuti Balaševićeva Ne lomite mi bagrenje i poznata Trešnja, hrvatskog benda Gazde. Učenici iz BiH proveli su svojim prezentacijama novosadske i donjomiholjačke učenike kroz fraktale, geometriju, Pitagorino stablo i tako prikazali važnost i ulogu matematike u svakodnevnom životu. Projekt je rađen višejezično, tj. na jezicima zemalja sudionica i na engleskom jeziku. Da se radi o izuzetno kvalitetnom projektu koji je započeo 31. siječnja 2017.  i trajao do završetka nastavne godine 2017., potvrdile su i Nacionalne oznake kvalitete koju dodjeljuju Nacionalne agencije, ali i Europska oznaka kvalitete koja je stigla u listopadu 2017. Elektrotehnička škola Mihajlo Pupin iz Novog Sada je kroz inicijativu Europske komisije Move2Learn Learn2Move, a u sklopu Erasmus+-a, dobila financijska sredstva koja su iskoristili za posjet Srednjoj školi Donji Miholjac. U posjet su stigle profesorice Vesna Prugić-Mileusnić, Marija Ušjak i Ksenija Radović, sa sedam svojih učenika. Isti dan školu su posjetile i ravnateljica Ekonomske škole Braća Radić iz Đakova, prof. Snježana Marić, koordinatorica Erasmus+ projekata prof. Zlata Hrženjak, profesorice Danica Crnov i Brankica Radonić, te dvije učenice i dva učenika sudionici Erasmus mobilnosti. Nakon što je ravnatelj Nenad Perić pozdravio goste, profesorica Vesna Prugić-Mileusnić ravnatelju je uručila prekrasnu sliku, poklon ravnatelja ETŠ Mihajlo Pupin gospodina Milana Vukobrata. Ravnatelj Perić ukratko je gostima predstavio Srednju školu Donji Miholjac, a s nekoliko emotivnih rečenica obratila se i profesorica Kristina Kaučić. Goste su s pjesmom pozdravili članovi tamburaškog orkestra škole i vokal prof. Dragan Kopić. Profesorica Zlata Hrženjak i učenici iz Đakova su kroz prepričavanje doživljaja i kroz fotografije sve nazočne proveli kroz europske zemlje koje su posjetili radeći na svojim brojnim i vrlo uspješnim Erasmus+ projektima. Druženje se nastavilo na radionici mikrobitova koju je vodio prof. Drago Grgić, a naučeno je Kahoot kvizom provjerila prof. Lovorka Muminović. Profesor Josip Brodar zanimljivim je izlaganjem proveo goste kroz grad i dvorce, na koje su Miholjčani naročito ponosni. Za tu su prigodu profesorica Kornelija Sabolek i učenici smjera cvjećar izradili temu projekta drvo, ali i prigodne poklone za goste, a u pripremi i dočeku gostiju pridružila se i pedagoginja Mirta Grozdanić-Falamić koja se pobrinula da gostima bude što ugodnije u školi.  Profesor Antonio Čmelak i članovi foto grupe čitav su dan i sva događanja zabilježili svojom kamerom i trudili se prenijeti i emocije.  Fotografije možete pronaći u fotogaleriji. Kako svemu lijepom prebrzo dođe kraj, tako je i to druženje završeno ispraćanjem gostiju uz obećanje Miholjčana za skorašnji posjet Novom Sadu i Đakovu.

profesorica Kristina Kaučić

objavio: Antonio Čmelak   datum: 23. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »