Obilježen je Dan planeta Zemlje!

I ove godine obilježen je Dan planeta Zemlje u našoj školi. Učenici su uz pomoć profesorice Muminović izradili male plakate koje možete vidjeti u holu škole.

Isto tako je ovim povodom uređen i dio izoga u Papirnici Dolančić.

Mnogi se pitaju imaju li dani obilježavanja uopće smisla. Sjetiti se nečega samo jedan dan u godini zvuči neprirodno ili namješteno. Ali ovi posebni dani ipak nečemu služe. Podsjećaju nas na neke važne probleme, ljude ili događaje.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje ima svrhu. Podsjeća nas da na planeti nismo sami. Podsjeća nas da Planet može bez nas, a mi bez našeg prekrasnog planeta ne možemo.

Zato svaki dan trebamo učiniti neku sitnicu kojom ćemo smanjiti eko otisak. Ponijeti platnenu vrećicu u shoping, posaditi biljku, obnoviti neki stari komad namještaja, zatvoriti slavinu dok peremo kosu, na posao otići pješice ili biciklom.... Puno je toga što možemo napraviti. Inas je puno.

A planeta Zemlja je samo jedna...

Evo malog podsjetnika koji govori o tome kada se ovaj Dan počeo obilježavati u svijetu i u Hrvatskoj. Tekst je preuzet sa linka http://hrvatska-danas.com/2017/04/22/dan-planeta-zemlje-obiljezava-se-i-u-hrvatskoj/

Počeci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. godinu kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a prozvane su nacionalnim skupom o okolišu.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština UN-a 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje kako bi se ojačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

objavio: Lovorka Muminović   datum: 23. 4. 2018.