IZLOŽBA RADOVA FIZIKA OKO NAS

U holu škole postavljena je izložba radova učenika koji su primijenili znanje fizike na svakodnevni život. Izložba traje od 23. travnja do 1. lipnja 2018. godine.

Učenici 2. PT-a napravili su plakat FIZIKA I PČELE. Magnetsko polje Zemlje utječe na pčele i njihovu orijentaciju u prostoru.  Atmosferski tlak iskoristili smo kako bismo napravili pojilice za pčele.  Grlo flaše s vodom učvrstili smo krpom i okrenuli naopako.  Voda ne istječe zbog atmosferskog tlaka. Isti princip vrijedi za bočice lijekova te primjena na ostale pojilice.

Učenici 3. ST-a napravili su plakat HIDRAULIČKA PREŠA. Hidrauličkim tlakom zovemo tlak prouzročen vanjskom silom na tekućinu. Pri djelovanju vanjske sile na tekućinu, tlak se u svim dijelovima tekućine poveća  za isti iznos vanjskog tlaka. Tlak u malom cilindru prenosi se na veliki cilindar. Sila koja podiže veliki klip onoliko puta je veća od sile kojom mali klip pritišće tekućinu koliko je površina presjeka velikog klipa veća od površine malog klipa. Strojarskim tehničarima jako je bitno da znanje fluida i tlakova primjene na prešu koja se koristi kao dizalica, kočnica i tijesak.

Učenici 3. OG-a napravili su plakat STATIČKI ELEKTRICITET. Statički elektricitet je opće svojstvo tvari, javlja se prilikom trljanja, dodira i influencije. Neke su tvari sklonije gubitku elektrona (npr. koža, krzno, staklo), a neke tvari primitku elektrona (plastika, svila, srebro i zlato), dok je  pamuk neutralan. Statički  elektricitet  utječe na  ljudsko  zdravlje: povećava osjetljivost prema alergijama, ima loš utjecaj na kvalitetu spavanja, ubrzava metabolizam kalcija (pojava umora), uzrokuje gubitak vitamina C – podiže se razina šećera u krvi (umaranje), akumulirani elektricitet lako privlači čestice prljavštine, klice i bakterije, ometa djelovanje probavnih enzima, ometa apsorpciju vitamina i minerala u krvotok. Dobro je koristiti prirodne materijale i povećati vlažnost zraka kako bi smanjili statički elektricitet u prostorijama. Statički elektricitet akumulira se 24 sata u ljudskom organizmu i lako ga se možemo riješiti boravkom u prirodi.

Učenici 4. OG-a proučavajući svemir i zvijezde izradio je na dodatnoj nastavi fizike plakat CIRKUMPOLARNO ZVIJEŽĐE. To su zviježđa koja su uvijek nad horizontom. Produžimo li spojnicu od zvijezde β-te (Merak) prema zvijezdi α-i Velikog medvjeda(Dubhe) otprilike pet puta u smjeru Merak-Dubhe doći ćemo do Polaris, zvijezde Sjevernjače. Saznajte nešto i o Jupiteru i Saturnu.

Fotografije možete pogledati na ovoj poveznici

Izvor: Kristina Veselovac, profesor mentor

objavio: Ivana Azenić   datum: 23. 5. 2018.