ASTRONOMIJA

Učenici  2OG-a  na izbornoj nastavi fizike oslikali su zidove zviježđima. Plavo nebo oslikali  su nam učenici  3BR/AM-a. Učenici su pripremili seminare, oslikali zidove, te znanje provjerili kvizom i na taj način smo obilježili Svjetski tjedan svemira koji se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada. Događaj smo objavili na stranicama WSWA.

Učionica fizike bila je oslikana Sunčevim sustavom,no  nakon šest godina došlo je do oštećenja zidova tako da smo odlučili osvježiti zidove. Učenici 2OG-a na izbornoj nastavi Astronomije oslikali su zidove cirkumpolarnim i  anticirkumpolarnim zviježđima  te zviježđima  zodijaka.

Učenici  3BR/AM  obnovili su zidove bojanjem i pripremom za oslikavanje.

Cirkumpolarna zviježđa su zviježđa koja uvijek  vidim iznad horizonta, a to su: Mali i Veliki Medvjed, Kasiopeja, Cefej, Žirafa, Ris i Zmaj.

Zodijak ili životinjski krug je područje kroz koje Sunce prividno prolazi tijekom godine . Pojas zodijaka se sastoji od 13 zviježđa, a to su: Škorpion, Zmijonosac, Strijelac, Jarac, Vodenjak, Ribe, Ovan, Bik, Blizanci, Rak, Lav, Djevica i Vaga.

Anticirkumpolarne zvijezde su  zvijezde koje se uvijek nalaze ispod horizonta. Njihova je kutna udaljenost od suprotnoga nebeskog pola manja od geografske širine motritelja. Što je motritelj bliže Sjevernom ili Južnom geografskom polu, to je područje anticirkumpolarnih zvijezda veće, a što je bliže ekvatoru, veće je područje zvijezda koje izlaze i zalaze. U našim krajevima anticirkumpolarna su zviježđa  su: Feniks, Indijanac, Južni trokut, Južna kruna, Kameleon, Križ, Kutnik, Mrežica, Muha, Paun, Poletuša, Rajska ptica, Oktant, Oltar, Slikar, Stol, Šestar, Teleskop, Tukan, Ura, Vodena zmija, Zlatna riba i Ždral.

Učenici su pripremili seminare, oslikali zidove, te znanje provjerili kvizom i na taj način  obilježili Svjetski tjedan svemira koji se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada.

Događaj je objavljen na stranicama WSWA.

World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Kristina Veselovac, prof.  mentor  fizike

objavio: Kristina Veselovac   datum: 24. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »