PROSLAVITE EUROPSKI DAN JEZIKA S NAMA!

ŠTO JE EUROPSKI DAN JEZIKA (EDJ)?

To je dan koji promiče učenje jezika diljem Europe. Obilježava se svake godine od 26. rujna 2001.

ZAŠTO OBILJEŽAVAMO EDJ?

-zato što želimo upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika radi povećanja višejezičnosti i međukulturalnog razumijevanja
-zato što želimo promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe koju treba njegovati i sačuvati
-zato što želimo poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili pak užitka i razmjene

JESTE LI ZNALI DA….?

-postoji između 6000 i 7000 jezika na svijetu, od čega je oko 225 autohtonih jezika u Europi
-većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi
-dvojezičnost olakšava učenje dodatnih jezika i poboljšava proces razumijevanja

I NAŠA ŠKOLA OBILJEŽAVA EDJ!

Naša se škola, među ostalim međunarodnim školama u Europi, također priključila e-Twinning projektu European day of Languages 2015. Pod vodstvom profesorice i mentorice Kristine Kaučić i profesorice Ines Matušin, održana je radionica zajedno s učenicima 2. OG razreda. Izrađen je plakat povezan s temom projekta koji je postavljen u hodniku škole, te je snimljen kratak video o našoj školi i gradu na hrvatskom i engleskom jeziku. U videu su korištene slike škole i grada Donjeg Miholjca fotografa Luke Balkovića te pozadinska pjesma "Donji Miholjac" autora Toxare i Kandžije, kojima ovim putem još jednom zahvaljujemo. Također je izrađen i digitalni poster, odnosno glogster, pod nazivom Europen Day of Languages - Croatian Language, koji na zanimljiv način prikazuje najvažnije značajke hrvatskog jezika. Svi materijali, uključujući i ostale slike grada i škole, postavljeni su na zajedničku web stranicu projekta.

Zahvaljujemo i našim učenicima koji su sudjelovali u snimanju videa, a to su Iva Žulj, Anton Smrekar, Dina Kovač, Barbara Mandić i Luka Kaučić.

Video, glogster i sliku plakata možete pogledati ovdje:

http://ina0404.edu.glogster.com/european-day-of-languages-2015-croatian-language/  - GLOGSTER

https://www.youtube.com/watch?v=tDIN9p4Fdmw    -   VIDEO

I za kraj, ako ste željni još nekih zanimljivosti o europskim jezicima, posjetite web stranicu http://edl.ecml.at/ i uživajte u online igricama, poslovicama, zanimljivim riječima, najdužim svjetskim riječima i u još mnoga toga.

Poštujte, čuvajte i cijenite svoj jezik!

objavio: Kristina Kaučić   datum: 23. 9. 2015.