Planinarska skupina

Planinarska skupina kao izvannastavna aktivnost u Srednjoj školi Donji Miholjac pokrenuta je školske 2022./2023. pod vodstvom prof. Mladena Maroslavca. U planinarsku skupinu mogu se uključiti svi učenici naše škole.

CILJ:

• Poticati na bavljenje zdravim životnim aktivnostima kojima se potiče pravilan rast i razvoj.
  • Potaknuti na prihvaćanje zdravih životnih navika kojima štitimo i poboljšavamo svoje zdravlje.
  • Kvalitetnije provođenje slobodnog vremena.
  • Omogućiti aktivni boravak u prirodi i tjelesnu aktivnost.
  • Stjecanje planinarskih vještina, promicanje zdravih životnih navika.
  • Ukazati na poštivanje i očuvanje ekoloških vrijednosti prirodnih prostora.
  • Upoznavanje drugih ljudi, razvijanje pristojnog ophođenja, uvažavanje planinarske etike, upoznavanje prirodnih ljepota zavičaja.
  • Ukazati na nepoželjna ponašanja i zaštitu prirodnih prostora.

Što je planinarstvo?

Planinarstvo je vrlo širok pojam koji obuhvaća gotovo sve čovjekove djelatnosti izravno i neizravno vezane uz kretanje i boravak u planinama. To nije besciljno lutanje po nepristupačnim zabitima i osvajanje vrhova s kojih će planinar ionako ubrzo morati sići, već način i stil života, čitav niz aktivnosti koje suvremenom čovjeku život čine zanimljivijim, zdravijim i nadasve ljepšim. Dobrobiti pješačenja i planinarenja:

• Odlazak u prirodu, druženje i kretanje na čistom planinskom zraku predstavlja aktivan oblik odmora koji planinara ispunjava osjećajem zadovoljstva i novim doživljajima.
  • Premda planinarenje fizički iscrpljuje, ono nas istovremeno obogaćuje i osvježava novom emocionalnom energijom, koja nam je prijeko potrebna za život u ljudskoj zajednici i njenoj često suviše sivoj svakodnevici.

Bavljenje planinarenjem razvija mnoge dobre osobine:

• snalažljivost
  • hrabrost
  • požrtvovnost
  • prilagodljivost
  • fizičku izdržljivost
  • društvenost te
  • smisao za razumijevanje ljudi i prirode

Kad jednom počnete planinariti, sigurni smo da ćete se zaljubiti u taj zdravi hobi. Planinarenje se temelji na zajedništvu, na uzajamnom djelovanju s ciljem svladavanja prirodnih, ali ujedno i vlastitih psihofizičkih »prepreka«.

Kako i gdje početi?

Prijaviti se na izvannastavnu aktivnost u školi „Planinarska skupina” kod prof. Mladena Maroslavac

Popuniti suglasnost

Vrijeme aktivnosti bit će prilagođeno učenicima (u novoj školi nakon nastave jer svi idemo u jutarnju smjenu)

NAČIN REALIZACIJE (PLAN RADA):

Održavanje predavanja i prezentacija vezanih uz planinarstvo kao osnova za praktični dio (teren). Demonstracija korištenja opreme, orijentacije, prve pomoći i sl. Organizirati pješačenje i planinarenje (jednodnevne i višednevne izlete). Izleti koje smo do sada organizirali:

• Papučki jaglaci (Papuk - Vrh Lapjak, Velika i kuća panonskog mora)

• Podunavski pješački put (Aljmaš – Erdut)

• Miholjac i okolica (Nova Drava-Stara Drava)

• Osječki pješački put (Osijek – ušče Karašice u Josipovcu)

Plan:

• Aršanj

• Jankovac

• Papuk

• Krndija

• Kalnik i Bilogora

• Sjeverni Velebit (Zavižan i Premužićeva staza)…..

Napravili smo i planinarski vodič za početnike. Nastojat ćemo da svi zainteresirani prođu i završe Opću planinarsku školu. Što nas više hoda planinama, bit će među nama više zdravih ljudi, ljudi u dobroj formi, ljudi smirenog uma i, naprosto, sretnijih ljudi.